Łopienka to nieistniejąca obecnie wieś położona u podnóży Łopiennika (1069 m n.p.m.) w Bieszczadach.
We wsi znajduje się cerkiew z 1757 roku pw. Świętej Paraskewii. Jest to świątynia orientowana, wybudowana w miejscu, gdzie pojawić się miała Matka Boska. Corocznie, w pierwszą niedzielę października, odbywa się tu odpust, podczas którego odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne (w obrządku rzymskokatolickim i wschodnim). Ponadto w malowniczej dolinie Łopienki znajduje się Studencka Baza Namiotowa "Łopienka".
Wieś została założona najprawdopodobniej w roku 1543 przez zamieszkujący te tereny ród Balów. W latach 1946/1947 mieszkańcy zostali wysiedleni, a wieś opustoszała. Podupadłe domostwa stały się wkrótce źródłem darmowego surowca dla mieszkańców okolicznych miejscowości. W wyniku tej działalności zerwano również blachę z dachu cerkwi, skazując ją tym samym na zniszczenie. W roku 1983 grupa wolontariuszy podjęła się odnowienia świątyni, co trwa do dziś.
Do Łopienki dojść można następującymi szlakami:
1. Z Dołżycy drogą przez Buk. Za mostem na Solince istnieje możliwość zaparkowania samochodu na parkingu. Droga prowadzi ścieżką gruntową wzdłuż Solinki, 2,5 km (1 h).
2. Z Dołżycy, czarnym szlakiem na szczyt Łopiennika (1 h), potem szlakiem prowadzącym do Studenckiej Bazy Namiotowej w Łopience: 3/4 h.
3. Ze szczytu Korbani (894 m n.p.m.), przez Przełęcz Hyrcza (692 m n.p.m.), ok. 1,5 h. Trasa jest nieoznakowana, dlatego trzeba skorzystać z mapy. Do Korbani dotrzeć można zielonym szlakiem spacerowym ze wsi Bukowiec (1,5 h).