Na Grań Kościelców składają się: Kościelec – 2155 m n.p.m., Zadni Kościelec – 2162 m n.p.m., Kościelcowa Przełęcz – 2110 m n.p.m., Mały Kościelec – 1866 m n.p.m. i przełęcz Karb – 1853 m n.p.m.
Po raz pierwszy w okresie letnim Kościelec zdobył w 1845 roku Antoni Hoborski, pierwszego zimowego wejścia podjęli się Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys w 1908 roku. Droga na Kościelec to jeden z trudniejszych szlaków. Z granią związana jest przykra statystyka wypadków na Kościelcu lub w jego rejonie. W 1909 roku pod Małym Kościelcem w lawinie zginął Mirosław Karłowicz. Miejsce upamiętniono kamieniem z informacją o tragedii. Przez Kościelec życie stracił w 1929 roku Mieczysław Świerz, a w roku 1962 z Zadniego Kościelca spadł Jan Długosz.
Kościelec nazwę zawdzięcza swojemu charakterystycznemu kształtowi, przypomina kościół, piramidę. Szczyt jest ozdobą panoramy z Hali Gąsienicowej, pięknie prezentuje się z niego cała dolina – widać wszystkie stawy, Kasprowy Wierch, widoczna jest także panorama szczytów, przez które biegnie szlak Orla Perć.