W 1933 r. Śląsk objęty był przygotowaniami fortyfikacyjnymi na terenach pomiędzy rzekami Kłodnicą a Brynicą. Nie spodziewano się zagrożenia bezpośrednim atakiem wroga na terenach usytuowanych w kierunku południowym w stosunku do Mikołowa. Liczono na sojusznicze porozumienia i pomoc Czechów w razie inwazji niemieckiej. Sytuacja jednak uległa zdecydowanej zmianie w momencie zajęcia przez Niemców Sudetów, a następnie Czechosłowacji.
W 1939 r., po wizycie Szefa Sztabu Głównego na terenach przyległych do Mikołowa, zadecydowano o budowie w tym rejonie linii pozycji obronnych i fortyfikacji stałych na odcinku od rzeki Jamny przez Śmiłowice, Mokre, część Mikołowa, Łaziska, Wyry do rzeki Gostynki. Natychmiast przystąpiono do robót, wykorzystując członków Junackich Hufców Pracy, Przysposobienia Wojskowego, żołnierzy i saperów Batalionu Saperów Górnośląskich, a także miejscową ludność. Do 1 września 1939 roku do walki przygotowano pięć z siedemnastu betonowych obiektów. Odcinek obsadzono żołnierzami samodzielnego Batalionu Fortecznego „Mikołów” powstałego w oparciu o kadrę i sprzęt Batalionów Fortecznych „Sarny” i „Małyńsk” Korpusu Ochrony Pogranicza, obsadzających dotychczas fortyfikacje Polesia. Schron bojowy „Sowiniec” w ramach fortyfikacji stałych punktu oporu „Wyry” należał do najbardziej wysuniętych na południe.
Budowę rozpoczęto w sierpniu 1939 r. i w dniu 01.09.1939 r. nie był jeszcze całkowicie gotowy do działań, chociaż został już wyposażony we wszystkie elementy stalowego zabezpieczenia, tj. drzwi pancerne wejściowe, pancerne drzwiczki wyłazu czy drzwi gazoszczelne pomiędzy izbami. Wnętrze składało się z sześciu izb, w tym dwie bojowe. Schron w części socjalnej był gazoszczelny i posiadał ręcznie napędzaną instalację filtrowentylacyjną. Potrafił wytrzymać trafienia pocisków artyleryjskich 155 mm.
W rejonie schronu walczyła kilkuosobowa załoga z 2 kompanii specjalnej ckm-ów pod dowództwem mjr. Stanisława Amona, wchodząca w skład samodzielnego Batalionu Fortecznego „Mikołów”. Najprawdopodobniej jako jednostka wyspecjalizowana miała obsadzić go ukończeniu. Obecnie istnieje możliwość zwiedzenia schronu oraz urządzonej w nim przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” wystawy muzealnej. Polski schron bojowy „Sowiniec” Obszaru Warownego „Śląsk” można zwiedzać nieodpłatnie od maja do października w drugą i czwartą niedzielę miesiąca w godzinach od 14.00 do 17.00.