Ten późnogotycki obiekt wzniesiony w 1352 r. (inne źródła podają lata 1466-78) to jedyna z trzech bram które wówczas prowadziły do miasta. Dwie pozostałe bramy, Dobromiejska i Młyńska, niestety nie zachowały się do naszych czasów, wspomniana Brama Wysoka przetrwała też tylko w formie fragmentarycznej gdyż jest to dokładnie przedbramie. Przy przedbramiu istniał kiedyś barbakan, który usunięto w 1868 r., i pomimo tego że brama nie dotrwała w swoim oryginalnym kształcie to i tak pretenduje do miana najbardziej monumentalnej budowli tego typu na Warmii i Mazurach reprezentującej styl gotycki. Nie bez powodu jest zaliczana do zabytków pierwszej klasy.
Wzniesiono ją z czerwonej cegły, jest czterokondygnacyjna, po bokach znajdują się dwie półokrągłe baszty, łączy je ze sobą główny korpus bramowy w którym znajduje się centralna część przyziemia czyli ostrołukowy przejazd.
Brama spełniała różne funkcje, m.in. była nowoczesnym jak na tamte czasy bastionem przystosowanym do walk artyleryjskich. Świadczy o tym rok 1520 gdy podczas oblężenia była miejscem ostrej wymiany ognia. To właśnie na pamiątkę tych wydarzeń w różnych miejscach w murowano w ściany kamienne kule. W 1850 r. dokonano przebudowy górnej części a w 1868 r. całość przejęły władze państwowe urządzając w tym areszt sądowy, który funkcjonował aż do końca I wojny światowej. To właśnie z tego okresu pochodzą charakterystyczne blendy czyli zamurowane okna. Szkoda, że budowla ta dorównująca innym tego typu obiektom w Polsce pozbawiona jest możliwości zwiedzania. Jej uroki można podziwiać tylko z zewnątrz.