Lidzbarska Starówka usiana jest mieszanką dawnej zabudowy różnych stylów, a to wszystko otoczone jest współczesnymi budynkami z wielkiej płyty. Opuszczając Wysoką Bramę i udając się w kierunku rzeki i dalej do Kolegiaty, natrafimy na tego typu scenerię. Dokładnie na rogu ulicy Konopnickiej i Dębowej stoi piękny przykład budowli szachulcowo – ryglowej z przełomu XIX i XX wieku.
Patrząc na budynek z daleka możemy odnieść wrażenie, że jest to niewielki obiekt sakralny, jednak wieża, a zwłaszcza jej zwieńczenie rozwieją nasze wątpliwości. Jest to dawna remiza strażacka używana przez miejscowych strażaków nieprzerwanie od jej powstania do jeszcze wczesnych lat 70. Według kronik nie przerwała swojej działalności nawet podczas wojny.
Pięknie odrestaurowany budynek jest typowym przykładem zabudowy warmińskiej, charakteryzującej konstrukcją murowaną z czerwonej cegły i częściowo drewnianą. Wspomniana trzykondygnacyjna wieża wykonana jest w stylu ryglowym, popularnie zwanym murem pruskim, czyli wykonana z cegły, gruzu a czasami gliny i trzciny. Dwuspadowy dach z czerwonej ceramicznej dachówki wieńczy iglica, ozdobiona kutym ze stali symbolem drabiny, bosaka i topora strażackiego. Budynek osadzony jest na pozostałościach dawnego muru obronnego. Dawna remiza jest obecnie w prywatnych rękach i służy jako zakład rzemieślniczy.