Nazwa Suszec kojarzona jest ze słowem „suszyć”, co zapewne ma związek z historyczną charakterystyką terenów, na których miasto się znajduje. W miejscu tym przed wiekami były bagna i mokradła, pośród których zlokalizowana była wysepka żyznej ziemi nadającej się do założenia osady. Pierwsze wzmianki o istniejącej na obrzeżach Puszczy Pszczyńskiej wsi pochodzą z 1326 r.
Tereny okala bór bagienny nadający charakterystyczne cechy parku krajobrazowego, co wykorzystano, zakładając w 2002 r. rezerwat przyrody „Babczyna Dolina”. Spotykamy w nim charakterystyczne rośliny boru trzcinikowego ze 120 gatunkami roślin ujętych w rejestrze gatunków rzadkich i ginących w Polsce oraz zwierzęta, tj. jaszczurka żyworodna, zaskrońce, padalce i inne. Okolica - poprzecinana lokalnymi ścieżkami rowerowymi prowadzącymi przez ciekawe turystycznie miejsca (w pobliżu XIX-wiecznych kościołów w Kryrach, Mizerowie, Wisły Małej, Łąki czy nieopodal parku zamkowego w Pszczynie lub oficyny dworskiej w Mizerowie) - stanowi nie lada atrakcję.
Ciekawym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym jest utworzony w południowej części miasta Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Gwaruś” z odpowiednim zapleczem do sportów wodnych oraz wędkowania. Istniejący akwen w okresie letnim wykorzystywany jest przez okolicznych mieszkańców i przybyszów ze Śląska do wypoczynku weekendowego, a także organizowania lokalnych spartakiad, imprez dla młodzieży szkolnej i zakładów pracy. Niebywałą atrakcję mają tutaj zwolennicy amura, bolenia, jazia, karasia, karpia, okonia, sandacza, a nawet szczupaka tołpygi i węgorza, ponieważ na zbiornikach istnieje możliwość wędkowania, dlatego ryby te dominują jako trofea wędkarskie; zbiorniki rokrocznie są zarybiane.