W Wambierzycach, znanych przede wszystkim z bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, znajduje się kilka rzeźb przedstawiających niezwykle popularnego w tych stronach św. Jana Nepomucena.
Trzy figury usytuowane są przy schodach prowadzących do bazyliki. Po prawej stronie schodów, po obu stronach kolumny Maryjnej stoją dwie figury św. Jana. Prawy Jan przedstawiony jest z biretem w prawej ręce i krzyżem trzymanym w lewej, natomiast figura po lewej stronie kolumny ukazuje Jana z biretem w lewej dłoni i zamkniętą księgą w prawej. Trzecia figura znajduje się po lewej stronie schodów i prezentuje świętego z biretem na głowie i krzyżem trzymanym w prawej dłoni.
Zazwyczaj rzeźby św. Jana mieszczące się przy kościołach przedstawiane są z gołą głową. Przypuszcza się, że figura św. Jana usytuowana po lewej stronie schodów pierwotnie zlokalizowana była przy moście Johannesbrücke, czyli Świętojańskim.
Kolejna rzeźba świętego znajduje się w kapliczce przy drodze prowadzącej do skansenu. Figura ta, zrobiona z gipsu, ufundowana została przez mieszkańców w 2008 r. Z kolei w prywatnym skansenie stoi figura Jana wykonana w drewnie. Ostatnia rzeźba św. Jana z 1707 r. usytuowana jest przy drodze z Wambierzyc do Radkowa. Ponadto św. Jan obecny jest również w wambierzyckiej bazylice, a dokładnie w ołtarzu bocznym na olejnym obrazie z 1723 r. stworzonym przez Karla Sebastiana Flackera oraz w mensie ołtarza, gdzie jest płaskorzeźba, która przedstawia scenę wrzucenia świętego z mostu do Wełtawy.