Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1583 roku. Jej założycielem był podstoli Stefan Bojanowski. Miasto powstało na terenach wsi Gołaszyn w 1638 roku. Przywilej lokacyjny otrzymało z rąk króla Władysława IV. W okresie wojny trzydziestoletniej przybyli tutaj protestanci z Niemiec i Śląska. W roku 1663 obok Bojanowa założono drugie miasto, które otrzymało nazwę Bogusławowo. Wówczas osiedliło się tutaj wielu uchodźców czeskich, którzy utworzyli silny ośrodek dysydencki.
W 1793 roku w mieście pracowało wielu sukienników, dobrze prosperowały garbarnie, olejarnie, młyny oraz warsztaty garncarskie. Wyroby miejscowych rzemieślników znane były zarówno w kraju, jak i za granicą.
W czasie zaboru pruskiego Bojanowo i Bogusławowo zostały połączone. Zachował się stary układ miasta z dwoma rynkami i podwójnym systemem ulic. Już od XVI wieku - dzięki Braciom Czeskim - miejscowość znana jest jako ośrodek oświaty rolniczej. W połowie XIX wieku w rejonie Bojanowa czynnych było m.in. dwadzieścia siedem wiatraków, czternaście cegielni i pięć browarów.
W okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta istniał obóz karny i więzienie. Miejscowość wyzwolona została 23 stycznia 1945 roku przez 4 Armię Pancerną I Frontu Ukraińskiego.