W Piechcinie i okolicznych miejscowościach mieszczą się duże pokłady skał wapiennych. Ich eksploatacja zaczęła się w 1858 r. Ponieważ wapień tu występujący jest bardzo czysty, znajduje zastosowanie jako surowiec do produkcji wapna, cementu, sody.
Kopalnia odkrywkowa, z której pozyskuje się wapień, zlokalizowana jest w miejscowościach Wapienno i Bielawy. Długość odkrywki to około 7 km, natomiast szerokość 1 km. Głębokość wynosi od około 60 do 100 m, docelowo ma sięgać 120 m. W pobliskich Bielawach pracuje duża cementownia "Kujawy" należąca od 1995 r. do koncernu Lafarge.
W starym, nieczynnym od lat 60. ubiegłego wieku kamieniołomie utworzyło się jezioro o powierzchni ok. 4,5 ha i maksymalnej głębokości 25 m. Białe skały wapienne nadają wodzie niepowtarzalny jasny, turkusowy kolor. Widoczność utrzymuje się w granicach od 8 do 12 m. Po deszczu, za sprawą zmywanego ze zboczy osadu wapiennego, widoczność ulega pogorszeniu. Na dnie akwenu są pozostałości po dawnej eksploatacji górniczej, m.in. rury, stalowe płyty, schody, ale także dwa zatopione samochody Fiat 126, opony samochodowe, drewniana 6,5-metrowa żaglówka kabinowa i 12-metrowy morski jacht. Na płytszej wodzie występuje roślinność, gdzieniegdzie całkiem spore drzewa oraz ryby: okonie i szczupaki.
Piechciński akwen jest świetnym miejscem wypadowym na weekendowe nurkowania. Ponieważ teren, na którym znajduje się jezioro, należy do kopalni, samodzielne nurkowanie oraz kąpiel są zabronione. Kluby nurkowe, głównie z Bydgoszczy i Torunia, uzyskując pozwolenie z dyrekcji kopalni, przeprowadzają tutaj szkolenia dla swoich członków. Ostatnie odbyły się na początku grudnia 2011 r. Dla zwykłych turystów i krajoznawców, którzy tu dotrą, miejsce to jest również interesujące ze względu na widoki rozciągające się z górnej krawędzi kamieniołomu.