Jednym ze zrealizowanych projektów bydgoskiego architekta Rudolfa Kerna była piękna kamienica Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego znajdująca się przy dzisiejszej Alei Mickiewicza 9.
Kamienicę konserwatorium, powołanego w 1904 r., zbudowano w latach 1905-1906. W październiku 1906 r. odbył się koncert inaugurujący działalność szkoły w nowej siedzibie. Wnętrze kamienicy - oprócz pomieszczeń szkolnych - zajmowała część mieszkalna właściciela kamienicy i dyrektora konserwatorium, Arnolda Schattschneidera.
Czteropiętrowej kamienicy Rudolf Kern nadał wystrój określany mianem secesji berlińskiej. Perfekcyjnie zaprojektował fasadę, wyraźnie wydzielając zarówno elementy pionowe, jak i poziome. Z lewej, skrajnej strony budynku znalazły się piony z balkonami i wykuszem. Każdy z balkonów otrzymał inny wygląd i balustradę. Nad czterema środkowymi osiami wznosił się szczyt z oknem poddasza. Całość otrzymała bogate zdobienie sztukatorskie. Wnętrza szkoły utrzymane były w stylu neobarokowym.
W 1921 r. szkołę przeniesiono do nowej siedziby przy ulicy Gdańskiej, a zwolnione pomieszczenia szkolne przebudowano na mieszkania. Po II wojnie światowej skuto większość zdobień, pozostawiając tylko bezpośrednio przylegające do murów.
Obecnie pięknie odnowiona kamienica z ocalałymi delikatnymi zdobieniami należy do najciekawszych budynków bydgoskiego Śródmieścia.