Dwupiętrowa, narożna kamienica znajdująca przy ul. Piotrkowskiej 65 i 67 (róg z ul. 6 Sierpnia) na pierwszy rzut oka wygląda jakby była jednym obiektem. Jest jednak inaczej, są to dwa domy, które powstały w różnych latach.
Pierwszy budynek spod numeru 65 istniał już w roku 1870 (budowa przełom lat 60. I 70. XIX w.) a właścicielem posesji był Juliusz Wergau. Następnie nieruchomość stała się własnością Szaji Rosenblatta, który to w podwórzu uruchomił niewielką przędzalnię wełny.
Jako ciekawostkę do tego miejsca warto dodać, że pod tym adresem tj. Piotrkowska 65 w 1894 r. firma „Wedel” otworzyła swój sklep firmowy.
Drugi budynek spod nr 67 został wzniesiony w roku 1876 przez Wilhelma Kerna, na posesji kupionej od Juliusza Kunitzera. Kern w budynku otworzył hotel „Victoria” z 30 pokojami gościnnymi.
W roku 1877 z inicjatywy Józefa Texla, Kern wybudował w podwórzu teatr. Po dwóch latach tj. w styczniu 1879 r. Kern sprzedał całą posesję wraz z hotelem i teatrem Józefowi Texlowi i Ludwikowi Stumpfowi, przy czym zastrzegł sobie w umowie sprzedaży prawo do bezpłatnego korzystania z loży teatralnej, którą sam sobie oddzielił.
Nowi właściciele wydzierżawili obiekty Ludwikowi Chruścickiemu, następnie w 1888 r. sprzedali całość kaliszaninowi Emilowi Freudenbergowi.
W roku 1909 teatr spłonął, po odbudowie budynku urządzono w nim tor wrotkowy „Victoria Scating Palace" a następnie kino „Casino” uchodzące wówczas za najelegantsze w Królestwie Polskim. Obecnie w zabytkowym budynku funkcjonuje kino „Polonia”.