Wybudowany został w latach 1977-83. Nowoczesna bryła kościoła zwieńczona wysokim krzyżem na fasadzie jest dziełem Stanisława i Piotra Marzyńskich, autorem konstrukcji zaś jest Piotr Pawłowski.
W fasadę od strony ulicy Czerniakowskiej wmurowany jest korpus najcięższego karabinu maszynowego z czasów Powstania Warszawskiego, okolony cegłami z nazwiskami poległych powstańców. Przy skrzyżowaniu z ulicą Zagórną, znajduje się mauzoleum pamięci powstańców.
Witraż z Matką Boską Częstochowską i scenami walk powstańczych uzupełnia spiżowa tablica z symbolem Polski Walczącej i nazwami jednostek powstańczych działających na tym terenie. W oszklonej niszy umieszczono akt erekcyjny tablicy znajdujący się w modelu pocisku artyleryjskiego.
We wnętrzu kościoła ujrzeć można liczne tablice poświęcone pamięci formacji powstańczych, żołnierzy WP, kobiet polskich i kobiet-żołnierzy AK z obozów jenieckich. Specjalna tablica upamiętnia nazwiska fundatorów i dobroczyńców kościoła z Polski, Australii, Europy, Ameryki i Kanady. W prezbiterium umieszczono tablice kommemoratywne formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W kruchcie znajduje się tablica granitowa z ułomkiem piaskowca – kamieniem węgielnym (lapis angularis) – wydobytym z fundamentów klasztoru na Jasnej Górze i wmurowanym tu 25 marca 1979 r. przez prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.