Na terenie Śródmieścia w Warszawie znajduje się ulica nosząca nazwę Zagórna. Arteria została wytyczona około 1919 r. i wówczas nadano jej nazwę. Biegnie ona od ulicy Czerniakowskiej w kierunku ulicy Solec. Najstarszym istniejącym przy niej budynkiem jest wolnostojąca, secesyjna kamienica oznaczona dziś numerem 3/5.
Wspomniany budynek został wzniesiony w 1915 r. z fundacji ówczesnego dyrektora Banku Handlowego w Warszawie Wojciecha Sawickiego. Przeznaczono go na sierociniec dla dzieci Powiśla, który funkcjonował tutaj do 1919 r. W 1918 r. powołano tutaj Szkołę Powszechną, której nadano numer 29. Szkoła funkcjonowała do zajęcia stolicy przez Niemców we wrześniu 1939 r.
Budynek w czasie okupacji użytkowały jednostki Wehrmachtu. W czasie powstania warszawskiego obiekt przejęli powstańcy, urządzając tutaj jeden ze szpitali. W trakcie walk we wrześniu 1944 r. kamienica uległa częściowemu zniszczeniu.
Po wyzwoleniu Warszawy w ocalałych pomieszczeniach Szkoły Powszechnej wznowiono naukę już 8 lutego 1945 r. Szkoła funkcjonowała tu do 1961 r. Później mieściły się tutaj Dom Dziecka nr 10, Instytut Badań nad Młodzieżą, a od 1991 r. ma tu swoją siedzibę Biuro Analiz Sejmowych oraz Wydawnictwo Sejmowe. Dzięki zarządowi Kancelarii Sejmu obiekt jest dziś w doskonałym stanie technicznym.