Czasy II wojny światowej były ciężkim doświadczeniem dla całego narodu. W latach 1941-1945 w Iłowie istniał hitlerowski obóz przejściowy, część niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie. W obozie przejściowym przebywali Polacy i Rosjanie czekający na wyjazd na przymusowe roboty. Pobyt w obozie trwał zaledwie kilka dni, później ludzi transportowano na teren III Rzeszy.
W obozie przebywały także kobiety ciężarne, oczekiwały tu rozwiązania, później wywożone zostawały na roboty. Wydzielono oddzielny barak dla dzieci odebranych matkom przed wywozem. Starsze dzieci o cechach nordyckich wywożono do Niemiec w celach germanizacyjnych.
Z powodu złych warunków mieszkaniowych, braku opieki medycznej, lekarstw i skromnego wyżywienia w sekcji dla dzieci panował duża śmiertelność.
Do dziś zachował się budynek pełniący funkcję filii działdowskiego obozu koncentracyjnego. Na scianie przy wejściu znajduje się tablica o następującej treści: "W tym budynku i na przyległym terenie w latach 1941-1945 znajdował się przejściowy obóz hitlerowski dla dzieci i osób dorosłych. W 40-tą rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę i Międzynarodowym Roku Dziecka – młodzież i dzieci Iłowa. 1.6.1979". Kilka metrów dalej znajduje się kamień upamiętniający pomordowane dzieci i dorosłych w obozie przejściowym w Iłowie.