Kościół garnizonowy to dawna cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja. Aby ją obejrzeć warto wybrać się do Kielc na weekend. Cerkiew została wzniesiona w latach 1902-1904 z inicjatywy ówczesnych władz guberni kieleckiej. Cerkiew, będąca już drugim takim obiektem na terenie miasta, przeznaczona była dla żołnierzy z szóstego pułku strzelców, który stacjonował w pobliskich koszarach.
Cerkiew postawiono na planie równoramiennego krzyża greckiego według projektu Stanisława Szpakowskiego. Budynek utrzymany jest w stylu bizantyjskim. Od strony zachodniej do głównego budynku przylega dzwonnica, w której znajduje się przedsionek prowadzący do wnętrza kościoła. Na środku głównej bryły znajduje się okazała kopuła, natomiast każde z ramion przykryte jest półkopułą, przylegającą do centralnej części budowli. Budynek może pomieścić 900 osób i w czasach, gdy był użytkowany jako cerkiew posiadał ogrzewanie parowe. 14 maja 1904 roku wyświęcono główny ołtarz cerkwi. Podczas I wojny światowej okupacyjne władze austriackie urządziły w budynku obóz jeniecki. Po zakończeniu wojny cerkiew wykorzystywano jako magazyn. W 1925 roku świątynia została przekazana Garnizonowi Kieleckiemu Wojska Polskiego i zaraz po tym rozpoczęto jej remont, podczas którego wnętrze świątyni zostało przebudowane w celu umożliwienia prowadzenia liturgii rzymskokatolickiej.
Na terenie kościoła warto zobaczyć także tablice pamiątkowe ku czci żołnierzy i partyzantów, którzy zginęli broniąc ojczyzny.