Muzeum Kapliczek jest najmłodszą z surażskich placówek. Powstało w 2008 roku i - podobnie jak dwie pozostałe kolekcje muzealne - swoje istnienie zawdzięcza osobie prywatnej. Wędrując uliczkami sennego miasteczka, nie sposób ominąć uśmiechające się zza drewnianego płotu barwne świątki. Po prostu same wpadają w oko. Stoi ich w ogrodzie raptem kilka, ale za szybami przeszklonej werandy pobliskiego domu widać całe mnóstwo daszków, a gdzieniegdzie nawet plecy i głowy jakichś świętych.
Wszystkie są dziełem prawdziwego pasjonata, pana Ryszarda Niedzielskiego, który kilka lat temu sprowadził się do Suraża. Zamieszkał wprawdzie w innym domu, jednak chętnie przychodzi, by oprowadzić po swojej kolekcji. Kolista weranda zapełniona jest kapliczkami przeróżnych kształtów i wielkości. Są duże, mniejsze i całkiem tycie, bajecznie kolorowe i o barwie stonowanej. „Mieszkają” w nich święci najróżniejszego formatu - oprócz Matki Bożej i Chrystusa spotkać wśród nich można Florianów, Nepomucenów, pewnie trafi się i Roch (strzegł przed chorobami zakaźnymi), Ambroży (orędownik w sprawie pszczelarstwa) albo patronujący ubogim Wawrzyniec. Jest ich tak wielu, że nie sposób wszystkich spamiętać.
Oprócz gotowych już kapliczek, pod dachem werandy spokojnie oczekują na własny „domek” inne rzeźbione świątki. Pochodzą nie tylko z różnych rejonów naszego kraju, ale także z bardzo odległych zakątków świata. Niektóre wypatrzone na pchlim targu, inne podarowane. Każda figura i kapliczka ma swoją historię. Właściciel kolekcji barwnie o nich opowiada. Miejsce jest niewątpliwie ciekawe i dodające Surażowi kolorytu.
Właściciela tej imponującej kolekcji, który w wolnych chwilach - jak sam mówi „w ramach relaksu” - tworzy kolejne cacko, można znaleźć stosunkowo łatwo. Mieszka w zadbanym budyneczku ozdobionym wiszącą na ścianie kolorową kapliczką. Choć wcale na to nie wygląda, domek powstał w XIX wieku. Jego pierwszym właścicielem był Żyd Jankiel. Po wojnie najpierw ulokowano w nim szkołę, a później przychodnię. Nowy właściciel odnowił dom zgodnie z pierwotnym stylem. Warto było - w 2008 r. wyróżniono go w konkursie na najlepiej zachowane zabytki wiejskiego budownictwa drewnianego w woj. podlaskim.
Wszystkie trzy surażskie muzea znaleźć można w ciągu ulicy Białostockiej. Są to Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, Muzeum Dziedzictwa Pokoleń i Muzeum Kapliczek.