W wyniku traktatu wersalskiego w 1919 r. dokonano nowego podziału terenów polskich znajdujących się do tego czasu pod zaborami. Podzielono m.in. nadnoteckie tereny dawnych powiatów wieleńskiego, czarnkowskiego i chodzieskiego. Z ich części - leżących na północ od Noteci, ale pozostających w granicach Niemiec - utworzono nowy powiat notecki (niem. Netzekreis). Na jego siedzibę wybrano Trzciankę, noszącą wówczas nazwę Schönlanke.
Na potrzeby władz powiatowych przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza zbudowano w 1925 r. nowy budynek starostwa. Dwukondygnacyjny obiekt - o wieloosiowej fasadzie, z mansardowym, wielopołaciowym dachem skrywającym użytkowe poddasze - otrzymał historyzujący styl odwołujący się m.in. do baroku i klasycyzmu. Od strony podwórza znalazła się wieża z klatką schodową zwieńczona cebulastym hełmem.
Niemieckie władze powiatu noteckiego urzędowały tu do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt stał się siedzibą polskiego powiatu trzcianeckiego, który funkcjonował do reformy administracyjnej w 1975 r. Później w budynku znajdował się Dom Dziecka.
Obecnie ma tutaj siedzibę m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.