W Szwelicach, w gminie Karniewo, w powiecie makowskim znajduje się cmentarz parafialny założony w drugiej połowie XIX w. Nekropolia przylega – co jest już rzadko spotykane – do muru kościelnego, który stanowi jej ogrodzenie od strony zachodniej.
Na cmentarzu, przy głównej alei (idąc od strony kościoła), po prawej stronie są dwie zbiorowe mogiły: jedna – 18 powstańców poległych 18 września 1863 r. w bitwie pod Czarnostowem i druga – żołnierzy polskich poległych w 1920 r. Najbardziej okazałym, choć prostym w budowie i nieposiadającym żadnych zdobień jest grobowiec rodzinny Gniazdowskich, właścicieli pobliskich ziem, w którym pochowanych jest 13 osób. Warto jeszcze zwrócić uwagę na autorską interpretację słynnej Piety Michała Anioła na grobie rodziny Jaworskich, krzyż drewniany z 1937 r., pomnik rodziny Sosnowskich z końca XIX w. oraz zbiorową mogiłę rodziny Pomaskich z początku XX, w której pochowano prochy (sprowadzone z Anglii) zmarłego w 1981 majora Władysława Pomaskiego, pilota balonowego, zdobywcy pucharu Gordon Bennetta w 1934.
Major Pomaski pokonał wówczas dwóch pilotów niemieckich, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Tej porażki Niemcy nie zapomnieli i gdy tylko wkroczyli jesienią 1939 r. na te tereny, natychmiast rozpoczęli poszukiwania tego, który (zwłaszcza że był to Polak, a więc dla Niemca hańba podwójna) miał czelność ich pokonać. Na szczęście majorowi Pomaskiemu udało się ukryć, a następnie przedostać do Anglii.