U zbiegu ulic Ząbkowskiej i Korsaka jeszcze w początkach XX wieku stał drewniany krzyż ufundowany prawdopodobnie ku czci ofiar rzezi Pragi. W 1934 r. w jego miejscu ustawiono duży kamienny posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem ufundowany przez właścicieli i pracowników pobliskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Metalowych „Labor”.
Rzeźba z wapienia janikowskiego wyszła spod dłuta warszawskiego rzeźbiarza Feliksa Giecewicza i od 1908 r. stała po drugiej stronie ulicy. Ponieważ przeszkadzała przechodniom, podjęto decyzję o jej przeniesieniu. Figura Matki Bożej została otoczona niskim, kutym płotkiem, a w jego narożnikach ustawiono dwie latarnie. Na cokole z piaskowca szydłowieckiego widniał napis: „O Matko, wyjednaj nam przebaczenie win, pokój i miłość Pana Jezusa 1908”.
Praska Madonna była wielokrotnie odnawiana. W 2008 r., po wpisaniu do rejestru zabytków Warszawy, postanowiono o jej rewitalizacji. W czasie prac usunięto aż dwanaście warstw farby. Poddano również oczyszczeniu i konserwacji ogrodzenie z latarniami.