Scena Letnia od 10 już lat ściąga rzesze wiernych fanów. We wszystkie weekendy lipca (od piątkowego „samego południa” do niedzielnego wieczoru włącznie) na deskach zabytkowej sceny dawnego Teatru Ogródkowego odbywają się spektakle z udziałem uznanych gwiazd sceny i to nie tylko polskiej. Sam obiekt jest unikatem w skali kraju, a może nawet i Europy. Mało który z turystów wie, gdzie go szukać. Z ulicy nie jest widoczny, ponieważ znajduje się za budynkiem głównym Teatru Osterwy, niejako w podwórzu.
Zbudowany został w 1886 r. wg projektu mistrza ciesielskiego W. Arendta, mieszkającego w pobliżu teatru „zimowego”. Już wtedy składał się z murowanej sceny i drewnianego zadaszenia tworzącego widownię. Pod dachem stały stoliki i krzesła, a ściany po obu stronach sceny ozdobiono widocznymi do dziś freskami przedstawiających ogromne świeczniki (właściwszym słowem byłoby tu „kandelabry”).
W 1925 r. letni teatr przestał funkcjonować. Drewnianą widownię obito deskami, tworząc tym samym pomieszczenie magazynowe dla rekwizytów. Wojnę udało jej się przetrwać w stanie nienaruszonym. W 1983 r. urządzono tu malarnię (kandelabry jakimś cudem nie uległy zniszczeniu), a pięć lat później - w związku z planami rozbudowy samego teatru i w wyniku kontroli ppoż. – konstrukcję rozebrano. Były plany odtworzenia jej w niedalekich Lubniewicach, dlatego trafiły tam wszystkie elementy z rozbiórki. Niestety , część uległa zniszczeniu, część wyparowała…
W 2003 r. dyrektor Jan Tomaszewicz postanowił reaktywować teatr ogródkowy. Jego inicjatywa od razu zyskała sobie uznanie widzów. Od tego czasu z roku na rok przybywa ich coraz więcej, tym bardziej, że wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny. Od 2006 r. murowana scena posiada olbrzymie, rozsuwane wrota. Wprawdzie nie ma już drewnianej konstrukcji widowni, ale publiczności niestraszny ewentualny deszcz. Nad krzesełkami rozciągnięto solidny, płócienny dach, a w razie konieczności – są i płócienne ściany.
Popularna Scena Letnia Teatru Osterwy nosi oficjalną nazwę „Międzynarodowego Gorzowskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych”. W 2011 r. uplasowała się na drugim miejscu w plebiscycie „Hit Lata 2011”. W ciągu dziesięciolecia na jej deskach występowało szereg tak znanych artystów, jak Hanka Bielicka, Marek Perepeczko, Krystyna Sienkiewicz, Piotr Machalica, Magda Umer, Artur Barciś, Renata Dancewicz, Joanna Trzepiecińska, Emilia Krakowska, Jan Peszek, Piotr Cyrwus, Tomasz Stockinger, Ewa Kuklińska, Katarzyna Skrzynecka i wielu, wielu innych. Po raz ostatni recytował tu „Kwiaty Polskie” Zbigniew Zapasiewicz (w lipcu 2009, dosłownie kilka dni przed śmiercią). Chopinowski rok 2010 zapisał się w pamięci gorzowian nie tylko wspaniałymi spektaklami z udziałem m.in. Anny Romantowskiej i Krzysztofa Kolbergera, ale także brawurowym koncertem fortepianowym na… środku skrzyżowania, w samym centrum miasta.
Publiczność kocha Scenę Letnią. Widzowie przyjeżdżają nawet z okolicznych miejscowości i nierzadko zdarzało się, że trzeba było dostawiać krzesełka, ba… niektórzy na wszelki wypadek zabierali ze sobą własne. Na wszystkie wakacyjne spektakle wstęp jest wolny, a piątkowe przedstawienia południowe przeznaczone są dla dzieci. Sobotnie i niedzielne – odbywają się już w godzinach wieczornych.