Tablica pamięci poległych w bratobójczych walkach członków Polskich Korporacji Akademickich znajduje się na elewacji kamienicy Johna przy Krakowskim Przedmieściu 89 od strony Placu Zamkowego. Upamiętnia ona poległych podczas przewrotu majowego w 1926 r. członków Polskich Korporacji Akademickich, którymi byli: Jerzy Białek i Adam Malinowski z korporacji Arkonia, Andrzej Gliński z korporacji Sarmatia, Karol Levittoux z Chrobacji oraz Szczepan Olchowicz z Jagiellonii.
Historia Polskich Korporacji Akademickich sięga XVII w., kiedy to polska młodzież szlachecka wyjeżdżała kształcić się na zachód Europy. Z biegiem czasu akcja zakładania korporacji akademickich została przeniesiona na tereny znajdującej się pod zaborami Rzeczpospolitej Polskiej. Ich głównym celem było pielęgnowanie rodzimej historii, kultury i zachowanie ojczystego języka.
Najstarszą korporacją studencką była Polonia, utworzona w 1816 we Wrocławiu, oraz bliźniacza Polonia założona w 1818 r. w Berlinie, a także powstały w 1819 Związek Wolnych Polaków w Warszawie oraz Bractwo Burszów Polskich w Krakowie. Ze względu na swoją działalność poddane zostały represjom ze strony władz zaborczych.
W 1828 r. na Uniwersytecie w Doparcie założony został Konwent Polonia, który był kontynuatorem zlikwidowanych wskutek carskich represji wileńskich Towarzystw Filomatów i Filaretów. Przez pół wieku była ta jedyna polska korporacja studencka na terenie zaboru rosyjskiego. Na obszarze tego zaboru na Politechnice w Rydze w 1879 r. powołano do życia Arkonię, w 1883 Welecję, natomiast na Uniwersytecie w Dorparcie w 1884 powstała Lutycja, w 1897 Znicz, w 1907 Venedya i Lechicja, zaś w Petersburgu od 1908 działała Sarmatia. Na terenie zaboru austriackiego w 1876 r. uruchomiono Ognisko, a w 1910 Lechię. W Wiedniu w 1910 r. utworzona została Jagiellonia.
Rozkwit korporacji nastąpił w okresie międzywojennym, w czasie kształtowania się państwowości. Wiele korporacji akademickich miało charakter elitarny. Łączyły one aktywność ideowo-wychowawczą z życiem towarzyskim, które obejmowało działalność samokształceniową i wychowawczą poprzez udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych i akademickich, a także wspólne uprawianie oraz organizację balów, wieczorków towarzyskich i wycieczek. Działalność tę przerwał wybuch drugiej wojny światowej, a w okresie Polski Ludowej została ona zakazana. Dopiero po upadku systemu komunistycznego w 1989 r. wiele korporacji reaktywowało swoją działalność.
Tablicę zaprojektował artysta rzeźbiarz Marek Moderau. Odsłonięta została 14 maja 2011 r. w 85. rocznicę tragicznych wydarzeń przez członków rodzin Glińskich, Olchowiczów i Levittoux oraz prezesów korporacji Arkonia, Sarmatia i Jagiellonia, a także prezesa Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.