Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Wawrzyńca pochodzą z XII wieku. Pierwotna budowla powstała dla norbertanów, sprowadzonych do Kościelnej Wsi w 1124 roku, z fundacji palatyna śląskiego, Piotra Włostowica. Po norbertanach, jeszcze w XII wieku, opiekę nad świątynią przejęli i sprawowali do roku 1797 - benedyktyni. W ciągu kilku wieków kilkakrotnie dokonywali oni rozbudowy kościoła.
Jego bryła uległa zasadniczej zmianie w połowie XVIII wieku, kiedy dobudowano doń dwie kaplice i zakrystię oraz kruchtę zachodnią. Z tego okresu pochodzi też barokowy wystrój kościoła: ołtarz główny z obrazem św. Wawrzyńca oraz figurami świętych: Maura, Dunstana, Anzelma z Canterbury i Placyda, a także ołtarze boczne Krzyża Świętego i św. Scholastyki. Na uwagę zasługują także barokowe stalle, kompozycyjnie połączone: ambona, chrzcielnica i konfesjonał oraz prospekt organowy zaprojektowany przez Josepha Ostrowskiego.
Ślady wielowiekowej historii kościoła znaleźć można w krypcie grobowej pod północną kaplicą. Widoczne są tu fundamenty z kamieni oraz dolne warstwy granitowych ciosów.