Odwiedzając Stare Miasto w Toruniu warto obejrzeć pałac znajdujący się przy ul. Żeglarskiej 8. Został on wzniesiony na podwalinach dwóch kamienic w roku 1693, a właścicielem jego był biskup kujawski Stanisław Dąmbski. W rękach jego rodziny pałac pozostał do końca XVIII w.
Bardzo bogate zdobienie jego fasady - stiukowe ornamenty roślinne - przyciągają wzrok niejednego przechodnia. Pałac przez lata zmienił wielu właścicieli. W 1800 r. należał do pruskiego urzędnika. Od 1815 r. znajdował się w nim Hotel Gdański, a od 1870 siedzibę w nim miało wojsko pruskie. Lata 1874 - 1887 to częściowa przebudowa budynku z adaptacją go na kasyno oficerskie. Budynek wówczas stracił m.in. swój barokowy portal oraz potężny czterospadowy dach.
Od 1920 r. do 1924 pałac był siedzibą Policji Państwowej, a następnie Towarzystwa Sztuk Pięknych. W 1957 r. przeszedł w ręce kolejnego właściciela, którym jest do dnia dzisiejszego Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Znajduje się w nim Wydział Sztuk Pięknych.
Można rzec, że ilość właścicieli budynku jest tak samo bogata jak jego fasada. W latach 1976 - 1992 pałac poddano kapitalnemu remontowi przywracając mu utracone elementy oraz jego dawny blask.