Rataje to malownicza wieś położona na skraju Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu kaplica prawdopodobnie z połowy XIX wieku, nieznanej fundacji - pełniąca dziś rolę kościoła filialnego parafii Wąchock.
Kościółek pw. św. Zofii jest z drewna modrzewiowego z dobudowaną w okresie późniejszym murowaną zakrystią. W 1888 roku proboszcz wąchocki ks. Feliks Brażewicz przeprowadził remont generalny świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Zofii z jej trzema córkami: Wiarą, Nadzieją i Miłością, który wraz z szafą ołtarzową to jedyna pozostałość po rozebranym w 1845 roku kościele pw. św. Elżbiety w Wąchocku.
Koło kościoła znajduje się obelisk z tablicą upamiętniający mieszkankę tej wsi Mariannę Wiśnios (1909/14-1996) - znaną i cenioną malarkę ludową pochowaną na cmentarzu parafialnym w pobliskim Wąchocku. Stąd już tylko rzut beretem na Wykus - wzniesienie, na którego zboczach znajduje się rezerwat przyrody i miejsce stanowiące bazę polskich partyzantów podczas II wojny światowej, wcześniej, podczas powstania styczniowego, był punktem stacjonowania powstańców.
Warto dodać, że przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna Wąchock - Cedzyna, niebieski szlak rowerowy Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski oraz czerwony szlak rowerowy do Starachowic.