Drewniana kaplica Jasnogórskiej Matki Kościoła zwana też Kaplicą Prymasowską została ufundowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia sprowadził w 1973 r. chałupę kurpiowską i po trwającej dwa lata adaptacji do celów sakralnych, wyświęcił ją w roku 1975.
Lasy na Choszczówce w latach 1969-1981, były zakątkiem, który Kardynał Wyszyński wybrał sobie na miejsce wypoczynku. Trwałą pamiątką jego bytności jest tablica pamiątkowa przy drzwiach wejściowych do budynku.
Kaplica znajduje się przy ul. Świerkowej 4 (jak sama nazwa mówi, wśród drzew, w głównej mierze właśnie iglastych świerków), ok. 20 km od centrum Warszawy, na terenie Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki. Można do niej dotrzeć pieszo, rowerem i samochodem (tylko od ulicy Modlińskiej), choć na okolicznych leśnych ścieżkach można również spotkać ślady końskich kopyt. W każdą niedzielę odprawiana jest w niej Msza Święta o godz. 10.30. Wtedy właśnie można obejrzeć jej wnętrze.
Jest jednym z pięciu drewnianych obiektów sakralnych prawego brzegu stolicy. Inne to: kościół p.w. św. Wincentego a Paulo na Cmentarzu Bródnowskim, kościół pw. św. Michała Archanioła w Grodzisku przy ul. Głębockiej, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Miłosnej oraz drewniany barak pełniący funkcję tymczasowej świątyni (murowany kościół jest w budowie od kilku lat) parafii św. Barnaby Apostoła przy ul. Łodygowej.
Warto również wspomnieć przy tej okazji o zachowanych czterech drewnianych dzwonnicach: przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Grochowska), przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita) i przy wspomnianych wyżej kościołach w Grodzisku i Starej Miłosnej.