Schronisko "Pod Biskupią Kopą" im. Bogdana Małachowskiego znajduje się na trenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Położone jest poniżej szczyty Biskupiej Kopy na wysokości 765 m n.p.m. i jest jedynym schroniskiem górskim na woj. opolskim. Znajdujący się przy schronisku węzeł szlaków turystycznych sprawia, że jest ono licznie odwiedzane przez turystów zarówno z Polski jak i Czech.
Do schroniska najszybciej dotrzemy z Jarnołtówka wędrując szlakiem żółtym lub czerwonym oraz nieco dłuższą drogą z Pokrzywnej szlakiem żółtym, czerwonym lub oznakowaną kolorem zielonym ścieżką przyrodniczo dydaktyczną.
Historia schroniska ma swój początek w 1923 r. kupnem przez Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (Schlesischer Sudetengebirgsverein, SSGV) wojskowego baraku z przeznaczeniem na budowę schtoniska. W tym samym roku przystąpiono do jego budowy wg projektu Georg Döring, budowniczego miejskiego z Prudnika. Rok później budowa zostaje zakończona, następuje uroczyste otwarcie schroniska, które otrzymuje nazwę Schroniska Górnoślązaków (Oberschlesierhütte). Oddany dla turystów obiekt składał się z baraku z dobudowaną werandą w środku znajdowała się jadalnia, pomieszczenie gospodarcze oraz sypialnia na poddaszu dla 30 osób. W latach 1926-27 z uwagi na znaczny wzrost ruchu turystycznego schronisko zostaje rozbudowane.
Po II-giej wojnie światowej schronisko otrzymuje nazwę "Pod Biskupią Kopą". Trzy lata później do schroniska wytyczony został nowy szlak prowadzący z Głuchołaz. Oznakowanie niemieckiego szlaku prowadzącego do schroniska uległo zatarciu natomiast nowy szlak z przyczyn ideologicznych został wytyczony nową ścieżką. Niestety wkrótce schronisko zostało zamknięte. Ponownie zostaje otwarte w 1957 r a w 1964 r otrzymuje imię krakowskiego działacza turystycznego Bogdana Małachowskiego.
Obecnie schronisko dysponuje między innymi bufetem, salą kominkową / restauracyjną / oraz 50 miejscami noclegowymi. Wewnątrz schroniska w sali kominkowej zauważymy na belce podsufitowej przypięte odcięte krawaty turystom specjalnymi nożycami. Przytoczony tekst wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje: "Oświadcza się wszem, wobec i każdemu z osobna, Że kto na Kopę w krawacie wejdzie, temu hańba okropna, Albowiem każdy prawdziwy wie turysta, Że krawat w górach to bzdura oczywista." Na zewnątrz wokół schroniska porozstawiane różne rzeźby wykonane z drewna.