Muzeum regionalne w Stargardzie Szczecińskim powstało dzięki członkom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w 1960 roku. Na początku miało ono siedzibę w budynku Bramy Pyrzyckiej. Z powodu braku większej ilości miejsca czynne były tylko dwie ekspozycje stałe i wystawa związana z historią miasta i jego okolicą oraz wystawa militariów.
Po sześciu latach zbiory przeniesiono do nowej siedziby, były to budynki znajdujące się przy rynku - Odwach i sąsiadująca z nim kamienica. Po remoncie kamienicy w 1997 roku, która sąsiaduje z obydwoma budynkami muzeum, została włączona do jego kompleksu. Od tego momentu siedziba muzeum znajduje się przy Rynku Staromiejskim 2-4 i mieści się w dwóch barokowych kamienicach i gmachu Odwachu.
Obecnie w muzeum znajdują się dwie wystawy stałe: "Dzień po dniu... Starogard 1945-1989" i "Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków" oraz wystawy czasowe. Jednak to nie jest pierwsze w Stargardzie Muzeum Miejskie. Początki sięgają roku 1908, w którym to z inicjatywy regionalistów skupionych przy Gimnazjum Petera Groninga w Stargardzie oraz Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie powstało muzeum z siedzibą w kamienicy przy Konigstrasse, w obecnej plebanii kolegiaty NMP. Zbiory przedwojenne reprezentowały głównie zabytki archeologiczne oraz sztukę mieszczańską i sakralną. Od 1926 roku muzeum przeniesiono do gmachu Odwachu.