Linia kolejowa Lublin - Lwów przebiegająca przez kompleks leśny Puszczy Solskiej miała dla Niemców strategiczne znaczenie. Załamujący się wiosną 1943 roku front wschodni wymagał ciągłych dostaw sprzętu i żołnierzy. Tą właśnie linią kolejową koło Józefowa szły transporty na wschód. Zatrzymanie transportów zmniejszało siły hitlerowców na froncie.
Rosyjski oddział partyzancki dowodzony przez Wasyla Wołodina ps.„Szczors" dokonał 27 III 1943 roku koło Józefowa akcji dywersyjnej wykolejając wojskowy transport. Nie trzeba było długo czekać na odwet Niemców. Już następnego dnia przystąpili do pacyfikacji Pardysówki. Dziś jest to dzielnica Józefowa. Oddziały wojska, żandarmerii oraz policji złożone głównie z „własowców", czyli Turkmenów i Ukraińców dokonały masakry miejscowej ludności. Cała wieś poszła z dymem. 32 osoby zostały zamordowane na miejscu, w schronieniach spłonęło 7 osób, a 9 uległo zaczadzeniu. Wszyscy mężczyźni zostali wsadzeni do samochodów i wywiezieni do obozu przejściowego w Zwierzyńcu, a stamtąd część trafiła do obozów koncentracyjnych.
W 1993 roku mieszkańcy Pardysówki wznieśli pomnik pamięci o tych okrutnych wydarzeniach. Znajduje się on przy ul. 29 marca na trasie Szlaku Krawędziowego Roztocza.