Ciche i zatopione w leśnym krajobrazie dawne Osiedle Łączności na Boernerowie było niemym świadkiem jednej z tragedii powstania warszawskiego, która miała miejsce na samym jego początku.
Drugiego dnia powstania, 2 sierpnia 1944 r., żołnierze kompanii "Żubr" Zgrupowania Armii Krajowej "Żywiciel" walczący na Żoliborzu i Bielanach podjęli próbę przejścia do Puszczy Kampinoskiej. Słabo uzbrojeni i niezaprawieni w walkach powstańcy natknęli się w okolicach Osiedla Łączności na hitlerowski oddział z dywizji "Hermann Göring” wspomagany ukraińskimi kolaborantami. Zostali ostrzelani z broni maszynowej, a uwięzieni na otwartym terenie Niemcy rozjeżdżali czołgami i dobijali. Wziętych do niewoli zmuszono do wykopania dołów, w których złożono ciała poległych, po czym rozstrzelano ich na skraju grobów. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 100 powstańców.
U podnóża stojącej na skraju lasu przy ulicy Grotowskiej figury Matki Bożej Pocztowców, ufundowanej w 1936 r., odsłonięto pierwszy pomnik powstańczy. Miało to miejsce 4 sierpnia 1946 r. Obelisk wykonano z głazu, na którym umieszczono okolicznościowy napis. Dziś jest to zadbane miejsce pamięci, przy którym odbywają się uroczystości kolejnych rocznic powstania warszawskiego.