Zygmunt Puławski (1901-1931) był inżynierem, konstruktorem lotniczym oraz pilotem. Po ukończeniu Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej oraz praktyce w zakładach francuskich rozpoczął prace na prototypami samolotów wojskowych. W międzyczasie ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy. W 1927 r. został głównym konstruktorem Centralnych Warsztatów Lotniczych, przekształconych później w Państwowe Zakłady Lotnicze w Warszawie. Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wojskowych opracował kilka konstrukcji samolotów myśliwskich, w których zastosował nowatorskie rozwiązania. Puławski był również czynnym pilotem. Osobiście testował swoje maszyny.
21 marca 1931 r. Zygmunt Puławski dokonywał prób lotniczych nowej maszyny swojej konstrukcji, samolotu-amfibii PZL.12. Złe warunki atmosferyczne spowodowały, że samolot runął na ziemię. Spadł na skrzyżowanie ulic Słupeckiej, Kaliskiej i Sękocińskiej na Ochocie. Konstruktor poniósł śmierć na miejscu. Polska myśl lotnicza poniosła niepowetowaną stratę, ale prace Puławskiego kontynuowali jego współpracownicy.
Na kamienicy przy skrzyżowaniu na Ochocie, gdzie spadł samolot PZL.12, widnieje tablica pamiątkowa poświęcona Zygmuntowi Puławskiemu i tragicznemu wypadkowi z pierwszego dnia wiosny 1931 r.