Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego została otwarta w dniu 24 czerwca 2010 r. na Polu Mokotowskim. Została wytyczona z inicjatywy Dzielnicy Ochota, Biblioteki Narodowej, Instytutu Dziennikarstwa UW oraz Fundacji Bęc Zmiana. Upamiętnia ona Ryszarda Kapuścińskiego, który codziennie spacerował rano po parku.
Trasa ścieżki zaczyna się obok domu fińskiego przy ul. Leszowej, gdzie pisarz mieszkał z siostrą i rodzicami w latach 1946-55, następnie koło szkoły podstawowej im. Juliusza Słowackiego, do której uczęszczał, a kończy się w przy Bibliotece Narodowej, w której znajdują się jego zbiory.
Spacerując po polu Mokotowskim możemy w 15 punktach, poznać twórczość polskiego reportażysty, publicysty, poety i fotografa, zwanego „cesarzem reportażu”. Był najbardziej znanym polskim pisarzem – podróżnikiem i reportażystą za granicą. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu książki: „Cesarz”, która ukazuje świetność i upadek Hajle Sellasje w Etiopii, wydana w 1978r i „Szachinszach” przedstawiająca dwór szacha Rezy Pahlawiego w Iranie, która ukazała się 1982 r. Ścieżka jest także dostępna dla osób niewidzących, przy punktach znajdują się tablice z napisem w języku brailla.