Rok 1956 był ważnym okresem w Polsce i na Węgrzech. W obu państwach rządzonych przez komunistów nasiliły się wystąpienia ludności przeciwko dotychczasowej polityce. Poznański czerwiec zakończył się pacyfikacją manifestacji. Październik na Węgrzech przyniósł interwencję Armii Czerwonej, która nie pozwoliła na zmiany polityczne.
W październiku 1956 roku nastąpiła zmiana władz partyjnych i państwowych w Polsce. Zaniepokojoni przywódcy ZSRR z Nikitą Chruszczowem na czele przygotowywali zbrojną interwencję. W kierunku Warszawy wysłano stacjonujące w Polsce jednostki radzieckie. Jedna z kolumn pancernych zmierzała do Warszawy przez Wielkopolskę. W czasie przejazdu przez Gostyń miało miejsce tragiczne wydarzenie. Pod gąsienicami czołgu w dniu 19 października zginął sekretarz tutejszego sądu Stanisław Szymański.
W 2006 roku, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Szymańskiego odsłonięto pomnik przy ulicy Jana Pawła II (w 1956 r. ulica nosiła nazwę Wolności), w pobliżu miejsca jego tragicznej śmierci.