Willa Aida znajduje się przy ul Iwaszkiewicza 7, graniczy również z ul. Lilpopa. Zbudowana pod koniec XIX wieku wśród lasów dóbr Wilhelmów pełniła funkcje domku letniego i myśliwskiego Stanisława Wilhelma Lilpopa i jego rodziny.
Częściowo zdewastowana w czasie pierwszej wojny światowej, w latach 1922 – 1928 była użytkowana przez Annę z Lilpopów i Jarosława Iwaszkiewiczów. Tętniła wtedy życiem artystycznym i towarzyskim – była częstym miejscem spotkań, pracy i zabaw ich przyjaciół i znajomych, literatów i muzyków. Pomieszkiwali tu i tworzyli Karol Szymanowski i Jerzy Liebert, bywali poeci z kręgu Skamandra – m.in. Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Julian Tuwim – a także Helena i Mieczysław Rytardowie, i wielu innych.
W latach 30. Aida zmieniła właścicieli i pełniła funkcję mieszkalną, a parkowo-leśna działka została rozparcelowana. Po wojnie zasiedlona administracyjnie przez kilka rodzin powoli popadała w ruinę.
Opuszczony dom zakupiła i częściowo wyremontowała rodzina Klatów. Aida stała się też siedzibą założonej przez Wiesławę Klatę fundacji Alternatywa zajmującej się edukacją dzieci przez sztukę, organizację warsztatów teatralnych i zabaw artystycznych, w tym niezwykle atrakcyjnych Labiryntów Filozoficznych.
W roku 2009 ponownie zmieniła właściciela. Została poddana kapitalnemu remontowi o charakterze konserwatorskim i wpisana do rejestru zabytków. Od 2011 roku staje się jednym z lokalnych centrów kulturalnych. Organizowane są tu widowiska plenerowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania autorskie, wieczory poezji, wystawy. Prócz miejscowych bardzo interesujących grup teatralnych występowali w Aidzie renomowani artyści, m. in. Włodek Pawlik, Zofia Kucówna, Katarzyna Jamróz, Maciej Pinkwart, Jolanta Pawlik, kwartet smyczkowy Prima Vista, zespół barokowy Villa Nova, Machina del Tango, Blues Time i inni. Co roku Aida bierze udział w festiwalu Otwarte Ogrody i w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.
(zaproponował tbi)