W XIX w. następowała szybka urbanizacja miast, która wymuszała na ich władzach budowę systemów obsługujących zwiększającą się liczbę ich mieszkańców. Szczególnego znaczenia nabrała gospodarka komunalna związana z zaopatrzeniem w bieżącą wodę, odprowadzaniem ścieków oraz wywozem zanieczyszczeń. W drugiej połowie wieku w wielu miastach przystąpiono do budowy sieci wodociągowych.
W Ostrowie Wielkopolskim przystąpiono do budowy miejskich wodociągów w końcu XIX w. Zbudowano ujęcia wody związane z rzeką Ołobok i poprowadzono rurociągi dostarczające ją do odbiorców. Budowę zakończono w 1903 r. Kilka lat wcześniej wzniesiono budynki administracyjne zakładu komunalnego przy ulicy Partyzantów 27. Obiekty z palonej, nietynkowanej cegły otrzymały formę charakterystyczną dla tego typu budownictwa realizowanego na przełomie XIX i XX w.
Budynki miejskich wodociągów przy ulicy Partyzantów objęto w ostatnich latach Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Dziś obiekty te stanowią własność Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodkan S.A. i mieszczą m.in. administrację firmy.