Rawickie szkolnictwo, rozwijające się szczególnie w drugiej połowie XIX i na początku XX w., otrzymało nowoczesne wówczas placówki dydaktyczne. Część z nich zlokalizowano przy plantach obiegających Stare Miasto. Wzniesiono tutaj m.in. seminarium nauczycielskie i preparandę. W tym artykule chciałbym wspomnieć o budynku znajdującym się przy dzisiejszych Wałach Jarosława Dąbrowskiego.
Piętrowy budynek o neogotyckich detalach, zbudowany z ceramicznej, nietynkowanej cegły, powstał w latach 1903-1906. Stanowił siedzibę gimnazjum królewskiego (niem. Königlisches Gymnasium). W tej formie szkoła działała do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przejęta przez polskie władze mieściła Państwowe Liceum i Gimnazjum.
Po II wojnie światowej, po przeniesieniu liceum w nowe miejsce, budynek w 1948 r. przejęła powołana w 1933 Szkoła Powszechna nr 3, przemianowana później na dzisiejszą Szkołę Podstawową nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. W 1945 r. budynek szkolny przy Wałach Dąbrowskiego był przez pewien czas radzieckim szpitalem polowym, w którym przebywali ranni w walkach w południowej Wielkopolsce.