W czasie zaboru pruskiego w Poznaniu stacjonowały różne oddziału niemieckiej armii. Był wśród nich sformowany w 1772 r. 6 Pułk Grenadierów noszący imię grafa Kleista von Nollendorfa (1 Zachodniopruski) wchodzący w skład V Korpusu Armii. Do stolicy Wielkopolski trafił w 1860 r. w sile dwóch batalionów grenadierów i jednego fizylierów. Na jego potrzeby wzniesione zostały koszary przy ulicy Szylinga.
Zespół budynków koszar grenadierów wzniesiono w 1880 r. w typowym dla ówczesnego budownictwa wojskowego stylu. Solidne obiekty służyły pruskim żołnierzom do wybuchu powstania wielkopolskiego i przejęcia ich w grudniu 1918 r. przez powstańców. W okresie międzywojennym stacjonował w nich 57 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. W czasie II wojny światowej powrócili tutaj Niemcy. Okres powojenny to stacjonowanie w koszarach Pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego LWP. Później skoszarowani byli w nich m.in. słuchacze Szkoły Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Służb Kwatermistrzowskich.
Po opuszczeniu budynków koszar przez wojsko przeznaczono je w 2007 r. dla Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu. Po trzech latach remontów znalazła w budynku przy ulicy Szylinga siedzibę Komenda Miejska.