Żoliborz Oficerski, osiedle o niezwykłym klimacie, spokojnych uliczkach z piękną zielenią, był i jest miejscem, gdzie mieszkali i mieszkają wybitne osoby. Przed II wojną światową spotkać tu można było na spacerze generalicję i wysokich oficerów Wojska Polskiego. Po wojnie stał się miejscem zamieszkania wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i nauki. Jedną z tych osób był profesor Czesław Bobrowski, który mieszkał w willi przy ulicy Śmiałej 36.
Czesław Bobrowski (1904-1996) był profesorem ekonomii, politykiem i działaczem społecznym. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmował stanowiska w rządzie. Wraz z nim po wybuchu wojny ewakuował się do Rumunii, a stamtąd do Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie doczekał końca wojny. Na Zachodzie zajmował się organizowaniem pomocy dla uchodźców z Polski. W 1945 r. wrócił do kraju, gdzie otrzymał funkcję prezesa Centralnego Urzędu Planowania. Był głównym twórcą opracowanego i realizowanego w latach 1947-1949 trzyletniego Planu Odbudowy Gospodarczej. Dzięki przyjętym w nim założeniom udało się w znacznej mierze reaktywować zniszczoną wojną gospodarkę. Na kilka lat wrócił na emigrację, obawiając się represji ze strony komunistycznych władz, z której wrócił po odwilży w 1956 r. Przez lata powojenne zajmował się pracą naukową z zakresu ekonomii, konsultacjami na rzecz rządu PRL oraz doradztwem z ramienia ONZ. W 1986 r. pełnił funkcję Honorowego Prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Profesor Czesław Bobrowski mieszkał w latach 1957-1996 przy ulicy Śmiałej 36. W 2008 r. staraniem członków Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego odsłonięta została na ścianie domu pamiątkowa tablica.