Jeśli kiedyś zdecydujecie się na spacer szlakiem secesyjnych budowli Poznania wybierzcie się na Łazarz. Niepowtarzalna zabudowa tego osiedla przeniesie Was do czasów z przełomu XIX i XX w. Zobaczycie tu dzieła najwybitniejszych architektów tworzących wówczas w stolicy Wielkopolski. Należał do nich niewątpliwie Oskar Hoffmann, którego autorstwa są niektóre z kamienic osiedla Johow-Gelände.
Oskar Hoffmann urodzony w 1850 r. w Świdnicy wykształcenie architektoniczne zdobył we Wrocławiu i w Berlinie. Swoje dorosłe życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe spędził w Poznaniu. Prowadził tutaj swoją pracownię noszącą nazwę Bureau für Architektur und Bauleitung. Z niej wyszło wiele wspaniałych projektów o secesyjnym klimacie rozsianych po całym Poznaniu. Oskar Hoffmann zmarł w stolicy Wielkopolski w 1916 r.
Przykładem charakterystycznego stylu Oskara Hoffmanna jest narożna kamienica przy ulicy Wyspiańskiego 10 posiadająca skrzydło od ulicy Chełmońskiego. Ciekawa, urozmaicona bryła budynku zwraca uwagę swoimi zdobieniami. Wyróżniają ją interesujące neobarokowe szczyty, narożna wieża oraz wykusze. Elewacje dekorują detale sztukatorskie, a nad głównym wejściem zwraca uwagę duże okno witrażowe doświetlające klatkę schodową.
Czteropiętrowa kamienica zbudowana w latach 1903-1905 wpisana jest do rejestru zabytków miasta Poznania.