Ziemie pomiędzy Lelowem a Szczekocinami w XV-XVIII wieku należały do ówczesnego Powiatu Lelowskiego. Były to przeważnie tereny rolnicze, gdzie uprawiało się różne zboża, ziemniaki, chmiel a nie brakowało też sadów i ogrodów. Walory te sprzyjały rozwojowi majątków ziemskich, przy których powstawały, okazałe niekiedy, ziemiańskie dwory.
W roku 1852 Adolf Ludwik Schutz, syn Fryderyka Adolfa i Karoliny Wilhelm kupuje majątek Biała Wielka koło Lelowa. Adolf Ludwik po ukończeniu gimnazjum w Warszawie wyuczył się zawodu rolnika i w Białej Wielkiej rozpoczął nowoczesną działalność gospodarską. O Turzynie wiadomo tyle, że w XVI wieku był własnością rodziny Otwinowskich, a następnie Zwierkowskich. W 1870 r. majątek ten zakupuje Adolf Ludwik Schutz i swoją racjonalnie prowadzoną gospodarką doprowadza do powstania i rozkwitu zespołu dworsko - parkowego, który póżniej, po ślubie Zofii Schutz z A. Kozłowskim staje się, po jej śmierci w 1928 roku własnością rodziny Kozłowskich.
W latach 60. ub. wieku parterowy dwór został odnowiony i stał się siedzibą szkoły powszechnej. Obecnie powrócił w prywatne ręce i jest odnawiany z pietyzmem.