Pomnik Ławeczka dr. inż. Jakuba Chojnackiego znajduje się w pobliżu pomnika Ludwika Krzywickiego, na tyłach dawnej Kanonii, a obecnie kamienicy siedziby Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Dr inż. Jakub Chojnacki urodził się 21 sierpnia 1922 r. w Sierpcu w rodzinie rzemieślniczej. W latach 1961-73 był przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Płocka, kierując sprawami komunalnymi i mieszkaniowymi miasta. Później (do 1982 r.) był dyrektorem Stolbudu, po czym przeszedł na emeryturę. Był magistrem prawa Uniwersytetu Łódzkiego, inżynierem technologiem drewna SGGW oraz doktorem nauk politycznych UW. Od 1952 r. był członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, a od 1968 r. przez wiele lat jego prezesem. Od 1971 r. był także członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Jego największym historycznym osiągnięciem było rozpoznanie w 1970 r. w Muzeum Historycznym w Moskwie nieznanej gipsowej kopii romańskich Drzwi Płockich z połowy XII w. Po 11 latach starań kopia tego pięknego zabytku wykonana przez polskich specjalistów została zawieszona 23 listopada 1981 r. w Bazylice Katedralnej.
W uznaniu zasług dr. inż. Jakuba Chojnackiego na rzecz Towarzystwa Naukowego Płockiego, miasta i regionu, został on uhonorowany czterema orderami Polonia Restituta, a mianowicie: Kawalerskim, Komandorskim, Komandorskim z Gwiazdą oraz Krzyżem Wielkim OOP. Wpisany został także do Księgi Zasłużonych miasta Płocka i miasta Sierpca.