Tablica ta, której odsłonięcie miało miejsce 14 czerwca 2010 r., znajduje się na elewacji budynku przy ulicy Sienkiewicza 41.
Aleksander Bolesław Maciesza urodził się był 4 czerwca 1875 r. w Tomsku na Syberii w rodzinie zesłańca. Po ukończeniu tomskiego gimnazjum studiował medycynę, by w październiku 1898 r. otrzymać – z najwyższą pochwałą – dyplom lekarski. Po studiach prowadził szpital w górach Ałtajskich. W 1900 r. wyjechał do Petersburga w celu uzupełnienia wykształcenia medycznego. Rok później otrzymał posadę lekarza więziennego i szpitalnego w Płocku.
Wielki wpływ na jego poglądy polityczne wywarł kolega po fachu Leon Rutkowski, który wprowadził Macieszę do Ligi Narodowej. Niespełna 30-letni Aleksander zaangażował się w działalność społeczną i polityczną. Za złożenie podpisu pod memoriałem do władz carskich domagającym się dla Królestwa autonomii został odsunięty od stanowisk państwowych. Zatrudniło go wówczas płockie Seminarium Duchowne jako swojego lekarza, a niedługo potem otworzył on własną praktykę okulistyczną. W 1906 r. został wybrany do Dumy Państwowej. Dzięki staraniom Macieszy udało się w 1907 r. reaktywować Towarzystwo Naukowe Płockie. Od tegoż 1907 r. aż do swojej śmierci pełnił funkcję jego prezesa. Zmarł w 10 października 1945 r.
Troska o zdrowie fizyczne i moralne młodzieży była zawsze naczelną zasadą jego działalności.