Plac ten – zmieniający kilkakrotnie swoją nazwę – usytuowany jest pomiędzy ulicami Kolegialną od północy i Kościuszki od południa. Ma kształt prostokąta, wzdłuż jego boków ciągną się aleje kasztanowców, zaś środek tworzą kobierce kwiatowe i fontanna. Założony został na początku XIX w. w wyniku tzw. pruskiej regulacji miasta i miał stanowić centrum administracyjne Płocka kreowanego przez Prusaków na siedzibę władz Regencji, a następnie Kamery, czyli władzy administracyjnej i skarbowej.
Pod koniec XIX w. wybudowano na nim (tak jak na Placu Zwycięstwa w Warszawie) cerkiew i tak jak w Warszawie rozebrano ją po odzyskaniu niepodległości w latach 20. ubiegłego stulecia.
Do najważniejszych i najciekawszych znajdujących się przy nim obiektów zaliczyć można: monumentalny pomnik Władysława Broniewskiego, kościół i klasztor podominikański, gmach Banku Państwa, Dom Zgromadzenia Sióstr Służek, Dom Lachmana, gmach Kamery Pruskiej, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego oraz budynek w stylu dworkowym, czyli dawny zajazd.