Kustosz zbiorów Biblioteki im. Zielińskich (zmarła w 2010 r.) Wanda Kaczanowska we wspomnieniu pośmiertnym o Stanisławie Kostaneckim napisała m.in.: “Zawsze życzliwy i pogodny spieszył z pomocą każdemu z nas. Dla pracowników biblioteki był kimś w rodzaju duchowego doradcy. Śmiało można powiedzieć, że żył pięknie. Cichy, zacny, skromny, pracowity, pozostający zawsze w cieniu (…) Bardzo cierpliwy, uśmiechnięty, choć przecież życie go nie rozpieszczało. Nigdy nie narzekał. W chwilach trudnych pomagała mu wiara w Boskie Miłosierdzie. Był bardzo religijny i posiadał rzadką dziś autentyczność słowa i czynu codziennego dnia”.
Mgr Stanisław Kostanecki – prawnik, poeta, publicysta, badacz dziejów Mazowsza, emerytowany bibliotekarz. Urodził się 22 października 1915 r. w Lipnie na Ziemi Dobrzyńskiej. Mając 7 lat przybył do Płocka wraz z rodzicami. Już w szkole średniej zaczął publikować utwory literackie wierszem i prozą. Podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego również publikował utwory literackie oraz recenzje teatralne i filmowe w czasopismach płockich. Od roku 1951 był pracownikiem działu zbiorów specjalnych Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. W latach 1961-81 jej dyrektorem, przyczyniając się znacznie do jej rozwoju i znaczenia w skali całego kraju.
Na dorobek naukowy Kostaneckiego składa się ok. 400 prac i artykułów naukowych, popularnonaukowych oraz wiele utworów literackich głównie o tematyce regionalnej. Znaczna część twórczości literackiej ma charakter religijno-patriotyczny, co wynikało z jego przekonań i tradycji rodzinnych. Stanisław Kostanecki był m.in. współautorem pracy zbiorowej zatytułowanej “Dzieje Płocka” oraz historii “Szkoły Płockiej”, czyli obecnej “Małachowianki”. W marcu 1993 r. na uroczystość beatyfikacji Siostry Faustyny, czyli Heleny Kowalskiej napisał utwór pt. “Na beatyfikację Sługi Bożej”.
Mgr Stanisław Kostanecki za całokształt pracy zawodowej i społecznej otrzymał wiele wyróżnień, odznaczeń i nagród. Uhonorowany został m.in.: Orderem Polonia Restituta (V, III i II klasy), Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wpisany został również do Księgi Zasłużonych dla m. Płocka i Województwa Płockiego. Zmarł w wieku 79 lat, 18 marca 1995 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Płocku. Pochowany jest w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy al. Kobylińskiego.