W Łodzi znajdziemy bardzo dużo budynków fabrycznych z okresu "Ziemi Obiecanej". Monumentalne budowle, które do dziś przyciągają wzrok przechodniów, wznoszono zazwyczaj z czerwonej cegły. Zajmowano się w nich produkcją bawełny, wełny, apreturą tkanin. Podczas mojej wędrówki z aparatem po Łodzi napotkałem kolejny przykład dużej i pięknej architektonicznie fabryki skrytej za starym, kutym ogrodzeniem. Jest to były Browar Karola Gottloba Anstadta, obecnie Browary Łódzkie S.A.
Przyszły przemysłowiec przybył do Łodzi w roku 1838. Swoją działalność rozpoczął od założenia drukarni, a następnie farbiarni. Obydwie inwestycje nie przyniosły oczekiwanych zysków. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł produkcji piwa. Na działce przy ul. Pomorskiej 34/36 (dawniej Średniej 34) w bliskim sąsiedztwie koryta rzeki Łódki, w 1867 r. Anstadt zaczął wznosić pierwsze budynki browaru. Wszystkie prace budowlane były prowadzone pod nadzorem architekta Jana Bojankowskiego.
W późniejszym okresie wybudowano budynki mieszkalne dla robotników browaru. Po śmierci Karola Anstadta przedsiębiorstwo prowadziła jego żona Teresa wraz z synami: Fryderykiem, Ludwikiem i Zenonem. W roku 1888 firmę przekształcono w Towarzystwo Akcyjne Browaru Parowego Sukcesorów Karola Anstadta. Browar przetrwał II wojnę światową. Po jej zakończeniu zakład został upaństwowiony i od 1994 r. funkcjonuje pod nazwą Browary Łódzkie S.A.
Obiekt jest niedostępny do zwiedzania. ....kosztując flagowy produkt browaru - piwo Porter ( ekstr.: 22,0% wag., alk.: 9,5% obj. ) warto wspomnieć na chwilę Karola Anstadta....