Wmurowana jest w elewację frontową kamienicy przy ul. Grodzkiej 5. Wykonana z marmuru tablica odsłonięta została w dniu 25 stycznia 1993 r. Jej treść brzmi: “W tym domu urodził się w roku 1910 i mieszkał do roku 1933 Stefan Themerson, awangardowy twórca filmowy, pisarz polski i angielski, myśliciel, poeta i plastyk, zasłużony dla kultury polskiej i angielskiej. Zmarł w Londynie w 1988 roku. Wybitnemu płocczaninowi Rada i Zarząd Miasta Przyjaciele i Czytelnicy. Płock 25 I 1993”.
Stefan Themerson urodził się 25 stycznia 1910 r. w Płocku przy ul. Grodzkiej 5. Upodobania do literatury i muzyki odziedziczył po ojcu, który był znanym płockim lekarzem, literatem i publicystą. Podczas nauki w wieku 14 lat samodzielnie stworzył pierwszy odbiornik radiowy w mieście oraz zajmował się fotografią artystyczną, co stanowiło wówczas w Płocku zupełną nowość. Do tego rysował i malował, a w 1927 r. napisał scenariusz do filmu pt. “Lekarz”. Rok później ukończył “Jagiellonkę” i wyjechał, by studiować fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i architekturę na Politechnice Warszawskiej.
W wieku 21 lat zawarł związek małżeński i wraz z żoną Franciszką (absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych) zrealizował swój pierwszy awangardowy film pt. “Aptekarz”. W 1937 r. państwo Themersonowie wyjechali do Francji, a następnie do Anglii, gdzie Stefan pisał dzieła literackie i filozoficzne, ilustrowane przez żonę. Podczas II wojny światowej służył ochotniczo w Polskich Siłach Zbrojnych w Anglii. W 1953 r. przyjął obywatelstwo angielskie, a rok później po raz pierwszy od 17 lat odwiedził rodzinny Płock. Zmarł w Londynie w dniu 6 września 1988 r.
Themerson często odwiedzał Polskę i zawsze znajdował czas dla swoich płockich przyjaciół, bowiem jak pisał: “Kraj najpiękniejszy, to kraj lat dziecięcych”.