Poszukiwaczy pierwszowojennych ciekawostek powinny w Gądkowie Wielkim zainteresować przynajmniej dwa miejsca. Pierwsze znajduje się w centrum wsi, przy kościele, a drugie – w pobliżu linii kolejowej, na przypominającym park terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.
W przypadku tej pierwszej, nie od razu rozpoznamy dawny pomnik poległych. Kamienny postument z popiersiem Kościuszki budzi zainteresowanie z całkiem innego powodu. Po prostu na tych terenach niezbyt często składano w ten sposób hołd Naczelnikowi. Wystarczy jednak wkroczyć na ogrodzony drewnianym płotkiem obszar otaczający Kościuszkę, by ujrzeć wyrzeźbione w kamieniu charakterystyczne elementy ozdobne.
Wianuszek dębowych liści nie pozostawia żadnych wątpliwości – są to pozostałości pomnika poświęconego poległym w I wojnie mieszkańcom Gross Gandern. Po II wojnie nie został przez nowych osadników zniszczony, tylko w ramach „udomowiania krajobrazu” nadano mu nowy wygląd. Najczęściej ustawiano na takich postumentach Matkę Boską lub (rzadziej) ukrzyżowanego Chrystusa. Przesiedleńcy zza Buga przywieźli jednak własny system wartości i jest to chyba jedyne miejsce, gdzie na pierwszowojennym cokole umieszczono popiersie Naczelnika. W miejsce tablicy z nazwiskami poległych umocowano nową, z inskrypcją o treści: „Społeczeństwo Gądkowa Wielkiego w rocznicę urodzin 1746-1946”.
Druga ciekawostka ukryła się pośród drzew na przylegającej do współczesnego cmentarza komunalnego byłej nekropolii protestanckiej. Niektóre z tamtejszych nagrobków zostały w ostatnich latach oczyszczone, przeniesione w wydzielone miejsce na nowym cmentarzu i ustawione dookoła krzyża. Siłą rzeczy powstało więc niewielkie lapidarium.
Wśród pozostałych na swoim miejscu kamieni nagrobnych zwraca uwagę sporych rozmiarów bryła ozdobiona stylizowanym wieńcem laurowym i żołnierskim hełmem z liśćmi dębowymi. Z inskrypcji (MEINEM GELIEBTEN SOHN; ERICH KREUSLER; LEUTENANT UND BEOBACHTER; FLEGERABT 302; GEB. 16.4.1895 ZU GROSS GANDERN ; GEFALLEN 13.6.1918 BEI DSCHENIN AN DER PALESTINENFRONT) dowiadujemy się, że jest to pamiątkowy pomnik, wystawiony przez matkę synowi poległemu na froncie palestyńskim i tam pochowanemu. Erich Kreusler był lotnikiem obserwatorem. Zginął w samolocie zestrzelonym w pobliżu Jenina (Dschenin, Djenin, Dżenin). Jego szczątki spoczywają pośród 261 innych niemieckich żołnierzy na cmentarzu pierwszowojennym w Nazaret.