Okazały pałac znajdujący się przy ul. Pomorskiej 18 w Łodzi jest obecnie siedzibą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Jego historia sięga pol. XIX w., wówczas w tym miejscu (w 1856 r.) pochodzący z Wrocławia drukarz Karol Gebhardt otrzymał od miasta nieruchomość. W przeciągu czterech lat wznióśł na niej okazały, piętrowy pałac z bocznymi oficynami, drukarnię, farbiarnię, stajnię z wozownią.
W roku 1861 właściciel ze względu na problemy finansowe nieruchomość sprzedał Władysławowi Kochanowskiemu, który to również borykał się z finansami co zakończyło się wizytą komornika. W okresie powstania styczniowego w zabudowie pałacowej stacjonowało wojsko rosyjskie. W 1872 r. posiadłość kupili łódzcy fabrykanci. Po małej przebudowie (nadali budynkowi styl neorenesansowy) i modernizacji umieścili w nim siedzibę Banku Handlowego.
W późniejszym okresie ze względu na wzrost ilości petentów budynek przebudowano po raz kolejny według planów architekta Kazimierza Pomian-Sokołowskiego. Bank Handlowy działał w tym miejscu do 1913 r. Kolejnym właścicielem od 1918 r. było małżeństwo Adela i Herman Gruenspanowie. Następni użytkownicy pałacu, od 1936 r. to Gmina Żydowska, ale bardzo krótko. W okresie II wojny światowej budynek zajęli żołnierze niemieccy. Po zakończeniu działań wojennych kolejnym użytkownikiem zabudowy został Uniwersytet Łódzki.
W 1997 r. pałac oddano Gminie Żydowskiej. Obecnie działa w nim Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów, a także bardzo przytulna kawiarnia "Cafe Tuwim".