Na Placu im. Tadeusza Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim, nieopodal małego budynku tzw. wagi miejskiej znajduje się okazały pomnik dziedzica dóbr Bróżyca Wielka, szlachcica polskiego - Rafała Bratoszewskiego herbu Sulima. Około roku 1816 ów szlachcic po nabyciu nieurodzajnych terenów w okolicach drogi Zgierz - Lutomiersk, zaczął "wznosić" osadę przemysłową. W roku 1822 przyznano jej prawa miejskie, a na cześć Aleksandra I nazwano Aleksandrów.
W drugiej poł. lat 20-tych XIX w. działało w mieście ponad 300 warsztatów. Bratoszewski ściągał osadników - fachowców polskich, niemieckich oraz żydowskich. Zmarł 6 grudnia 1824 r. pozostawiając po sobie prężnie funkcjonujące miasto. Jego ciało zostało pochowane w kościele pw. św. Rafała Archanioła - którego był fundatorem.
W roku 2008, w 90 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczyście odsłonięto pomnik założyciela Aleksandrowa Łódzkiego. Autorem rzeźby jest Zofia Władyka-Łuczak. Pomnik przedstawia Bratoszewskiego, siedzącego na dużym głazie, trzymającego w dłoniach akt lokacyjny i spoglądającego na swoje miasto.