W styczniu 2013 r. w Jaworzniku podjęto prace nad utworzeniem miejsca pamięci o bitwie, do jakiej doszło tutaj w 1863 roku. Inicjatorem ustawienia kamienia powstańczego w centrum miejscowości, przy zabytkowej kaplicy, był ksiądz proboszcz Marek Pacyna. W prace zaangażowali się mieszkańcy dając swym czynem dowód, że lokalna społeczność pamięta o tych, którzy przed 150 laty przelewali krew. Kamień ufundował anonimowy sponsor.
Na kamieniu umieszczono napis: „Gloria Victis 1863 – Powstańcom Styczniowym w 150. Rocznicę Bitwy pod Jaworznikiem 24 kwietnia 2013 roku”. Potyczka stoczona tego dnia pomiędzy powstańcami kpt. Anastazego Mossakowskiego a siłami Imperium Rosyjskiego, przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych. Oddział powstańczy od dłuższego czasu nękany przez Rosjan, został zaskoczony koło Jaworznika przez piechotę płk. Alenicza i po rozpaczliwej obronie rozbity. Zginęło wówczas 43 powstańców, znaczna liczba odniosła rany, dużo trafiło do niewoli. Z pola bitwy zbiegło ok. 70 ludzi. Rosjanie stracili 40-60 żołnierzy.
W bitwie tej poległ Rudolf Stanisław Franaszek, syn fabrykanta z Warszawy. Pochowano go w Żarkach razem z bezimiennymi powstańcami.