19 kwietnia 1809 r. przyniósł ważną bitwę w historii Księstwa Warszawskiego. W miejscowości Raszyn i jej okolicach doszło do starcia polskich jednostek dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego ze znacznie liczniejszym korpusem austriackim pod wodzą arcyksięcia Ferdynanda d'Este. Zacięte walki nie przyniosły rozstrzygnięcia, ale podpisane porozumienie miało wpływ na późniejszą historię Księstwa.
Bohaterem bitwy stał się m.in. pułkownik Cyprian Godebski dowodzący bezpośrednio polskimi żołnierzami. Ten oficer, pisarz i poeta zmarł w wyniku odniesionych ran przy kapliczce znajdującej się dziś przy ulicy jego imienia. Mieszkańcy Raszyna już po zakończeniu bitwy otoczyli jej miejsce opieką. Upamiętnili również pamięć poległych, których pochowano w mogile na terenie reduty artyleryjskiej.
W 19 rocznicę bitwy przypadającą w 1828 r. ówczesny proboszcz parafii św. Szczepana ksiądz Antoni Zieleniewski ufundował kamienną figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Ustawiono ją na skraju reduty przy Nowym Trakcie dziś noszącym nazwę Alei Krakowskiej. Na cokole barokowej rzeźby umieszczono modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Miejsce pamięci otoczył kuty, metalowy płotek. Figura Matki Boskiej stoi po dzień dzisiejszy będąc jedną z atrakcji Raszyna i ciekawostką dla pasjonatów historii polskiej wojskowości oraz okresu napoleońskiego.